Senat wystąpił z inicjatywą ustawodawczą i przygotował projekt nowelizacji ustawy o dochodach JST, który rozszerza katalog dochodów JST o podatek PIT płacony w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
 
20.06.2023 r., na wspólnym posiedzeniu senackich komisji ds. Samorządu Terytorialnego i Administracji Publicznej, Budżetu i Finansów Publicznych oraz Ustawodawczej, odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt skierowano do dalszych prac.
 
Ministerstwo Finansów negatywnie zaopiniowało senacki projekt. W podsumowaniu opinii czytamy: „[..] Ministerstwo Finansów negatywnie opiniuje senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (druk senacki nr 1001) - nie kwestionując przy tym potrzeby poszerzenia źródeł dochodów własnych jednostek samorządu terytorialnego, np. o ryczałt. Udział JST w ryczałcie powinien być jednak elementem szerszej zmiany w zakresie systemu dochodów samorządowych. Samo przypisanie JST udziału w ryczałcie doprowadziłoby bowiem do zwiększenia różnic dochodowych między samorządami, co niekorzystnie wpłynęłoby na zrównoważony rozwój samorządów.”
 
21.06.2023 r. do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowało pięć organizacji samorządowych zasiadających w KWRiST. W apelu czytamy: „[…] jako przedstawiciele organizacji samorządowych reprezentowanych w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego domagając się elementarnej sprawiedliwości żądamy podjęcie natychmiastowych i rzeczywistych działań mających na celu objęcie podatku płaconego ryczałtem takimi zasadami podziału między rząd i samorząd terytorialny jak podatku płaconego według skali podatkowej.
Jednocześnie sygnalizujemy, że wiele ważnych działań w naszych małych Ojczyznach miało być sfinansowanych ze środków europejskich uzyskanych przez Polskę na realizację Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Fakt, że środki te jeszcze nie służą poprawie dobrobytu Polek i Polaków jest ogromnym zaniedbaniem. W trosce o przyszłość naszych gmin, powiatów i województw oczekujemy zatem podjęcia wszystkich działań umożliwiających pozyskanie środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.”
 
18.08.2023 r. ZPP zamieściło na swojej stronie „Komentarz ZPP: samorządy powinny mieć udział w dochodach z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych”, w którym w podsumowaniu stwierdza: „Zgadzając się co do tego, że prawdopodobnie konieczna jest szersza reforma modelu finansowania samorządów w Polsce, uważamy że zapewnienie im w międzyczasie strumienia przychodów z tytułu części wpływów z ryczałtu, byłoby rozwiązaniem sprawiedliwym. Oczywiście – samorządy również korzystają na rosnących wpływach z podatków dochodowych rozliczanych w innej formule niż ryczałt, a także na rozmaitych prowadzonych przez rząd programach, jednak stabilne i przewidywalne wpływy podatkowe są podstawą planowania finansów i inwestycji w gminach.
Mając na uwadze powyższe, uważamy że warto możliwie najszybciej poszerzyć katalog dochodów podatkowych JST również o udział we wpływach z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.”