Joanna Rudzka
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończyła również Szkołę Prawa Niemieckiego przy Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie w Bonn. Prawnik, licencjonowany doradca podatkowy. Posiada ponad 17-letnie doświadczenie w doradztwie dla przedsiębiorstw i podmiotów sektora finansów publicznych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała w PwC w dziale podatkowym oraz w KPMG Tax. Kierowała działem VAT w renomowanej warszawskiej kancelarii, zajmując się szeroko rozumianym doradztwem podatkowym, zarówno bieżącą obsługą klientów, jak również doradztwem projektowym (restrukturyzacje, przeglądy podatkowe i celowe, projekty optymalizacyjne, postępowania, ceny transferowe). Od 2013 roku prowadzi własną Kancelarię Doradztwa Podatkowego w Warszawie.
Prowadziła także liczne projekty doradcze, głównie w zakresie VAT oraz podatków dochodowych, podatku od nieruchomości i międzynarodowego opodatkowania, realizowane dla szeregu polskich i zagranicznych podmiotów działających w różnych branżach. Uczestniczyła jako ekspert w pracach dotyczących zmian w polskich przepisach podatkowych (głównie w obszarze podatku VAT), a także w pracach na szczeblu Unii Europejskiej. Jest ponadto cenionym szkoleniowcem (m.in. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, szkolenia prowadzone przez wydawnictwa i firmy konferencyjne), ekspertem Senatu RP, a ponadto Członkiem Rady Podatkowej PKPP Lewiatan. Od lat współpracuje z Fundacją Rozwoju Demokracji Lokalnej. Pomaga wdrażać projekty unijne, w zakresie kwalifikowalności podatku VAT. Specjalizuje się w doradztwie dla podmiotów publicznych, głównie samorządowych (ale również agencji wykonawczych, instytutów naukowych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych wykonujących zadania z zakresu administracji rządowej). Prowadzona przez nią kancelaria na bieżąco wspiera gminy w kwestiach rozliczania podatku VAT (ustalała procedury centralizacji oraz naliczania i odliczania VAT współczynnikiem i prewspółczynnikiem), a także podatku od nieruchomości czy podatku dochodowego.
Jest autorką licznych publikacji prasowych dotyczących prawa podatkowego. Jej teksty ukazały się m.in. w takich czasopismach jak: „Rzeczpospolita”, „Finanse Publiczne”, „Wspólnota”, „Gazeta Prawna”, „Przegląd Podatkowy”, „Jurysdykcja Podatkowa”. Jest też współautorką komentarza do ustawy o kontroli skarbowej, jak również komentatorką w programach telewizyjnych.