Przed nami zmiany w audycie wewnętrznym! W związku z realizacją projektu Audyt wewnętrzny 2.0 planowane są wielopłaszczyznowe i długofalowe zmiany w audycie wewnętrznym. Podstawą planowanych zmian będą atrybuty audytu wewnętrznego. „Definiując Audyt wewnętrzny 2.0 skupimy się na istocie jego jakości: zgodności, skuteczności, użyteczności i wydajności. Stosowanie zasady czterech „-ości” audytu wewnętrznego pozwoli nam spełnić wymagania i oczekiwania odbiorców usług audytu oraz uaktualni jego wartość dla organizacji”
Wyżej wymienione elementy definiują znaczenie i rolę audytu wewnętrznego:
- zgodność dotyczy prawa i standardów oraz stanowi jeden z podstawowych warunków pracy audytorów,
- skuteczność – powiązana jest z niezależnością, obiektywizmem, należytą starannością i biegło-ścią, te bowiem wpływają na skuteczność pracy audytorów,
- użyteczność to zaufanie odbiorców audytu – klientów i opinii publicznej,
- wydajność pozwala na umocnienie mechanizmów kontroli i wzmocnienie efektywności proce-sów oraz operacji realizowanych przez sektor publiczny.
Przed audytem wewnętrznym stoi wyzwanie, jakim są nowe technologie i korzyści z tytułu korzystania z automatyzacji, cyfryzacji i (r)ewolucji technologicznej. Zmiany w organizacjach, postęp, rozwój produktów i usług czy zastępowanie pracy człowieka jest nierozerwalnym elementem tej ewolucji. Wszystkie te zmiany wymuszają zmiany również w audycie wewnętrznym i samych audytorach– większe zaangażowanie, ciągłe doskonalenie, podążanie za zmianami, czy też kształcenie w obszarze cyfryzacji. W ten sposób audytorzy będą mogli dostarczać nową, lepszą jakość usług, zwiększyć zadowolenie klientów audytu i budować, jakże potrzebne, zaufanie do usług audytu.
Więcej o programie Audyt 2.0 można przeczytać tutaj: Audyt 2.0 – niedościgniony ideał czy rzeczywistość…
Zapraszamy do lektury!