Cyberbezpieczeństwo jest jednym z celów strategicznych w obszarze bezpieczeństwa naszego państwa i zapewnia ochronę kluczowym sektorom gospodarki, obywatelom oraz przedsiębiorcom.
Dane i dostęp do nich to obecnie jedno z wąskich gardeł innowacji. Gromadzenie zbiorów danych o odpowiedniej jakości jest czasochłonne, lecz niezbędne m.in. do rozwoju systemów opartych na sztucznej inteligencji (artificial intelligence, AI). Postęp w zakresie AI to niezwykle pożądane zjawisko, gdyż w coraz większym stopniu właśnie ta technologia odpowiada za usprawnianie procesów, podnoszenie jakości czy zmniejszanie kosztów. Zapewnienie zgodności z wymaganiami prawnymi w zakresie ich przetwarzania może być realizowane poprzez m.in. anonimizację danych.
Z raportu NASK (Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy) Analiza rozwiązań w zakresie anonimizacji danych i generowania danych syntetycznych, z jego pierwszej części, dowiemy się więcej o technikach depersonalizacji danych (anonimizacji, pseudonimizacji, danych syntetycznych).