Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak:
"Łączna kwota, którą w oparciu o Umowę Partnerstwa, nasz kraj będzie mógł przeznaczyć na realizację projektów w całej Polsce, wynosi 76 mld euro. Pieniądze te zainwestujemy w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę komunalną, ochronę środowiska, energetykę, edukację, dostępność i sprawy społeczne."
Małgorzata Jarosińska-Jedynak wyjaśniła, że w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 nadal wykorzystywane będą instrumenty terytorialne, znane z lat poprzednich, takie jak Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT-y) oraz Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS-y). Nowością są Inne Instrumenty Terytorialne (IIT). Głównym celem działania IIT jest wspieranie władz lokalnych w budowaniu potencjału administracyjnego oraz współpracy z partnerami społeczno-gospodarczymi i organizacjami pozarządowymi.
W nowej perspektywie finansowej podstawową formą wsparcia JST będzie dotacja (forma bezzwrotna mająca zastosowanie w projektach, które nie generują dochodów).
Więcej informacji o wsparciu dla samorządów i firm w perspektywie finansowej UE na lata 2021-2027 znajdziemy na Portalu Funduszy Europejskich.
Źródło: Portal Funduszy Europejskich